Lada dzień szczupaki ruszą na tarło
Znajomość przepisów dotyczących amatorskiego połowu ryb w polskich wodach obowiązuje wszystkich wędkarzy. Mało jest miejsc na świecie, gdzie można łowić ryby bez żadnych zasad.
Jednym z bardzo ważnych ograniczeń jest przestrzeganie okresów ochronnych ryb, w tym szczupaka który trwa od 1 stycznia do 30 kwietnia.
Po obserwacjach wędkarzy możemy wywnioskować, że ciepłe zimy spowodowały diametralne zmiany w rozrodzie tej ryby. Tradycyjnie tarło odbywa się wczesną wiosną – w marcu i kwietniu, na zarośniętych płyciznach, starorzeczach i zalanych łąkach. Tego roku, od połowy lutego docierają do nas informacje o wygłodniałych samicach szczupaka mocno już wypełnionych ikrą.
Lada dzień samice te złożą jajeczka w miejscach płytkich (0,6-1,2m), zacisznych, osłoniętych przed falowaniem, z wodną roślinnością. Wylęg nastąpi po 19 dniach od zapłodnienia.
Apelujemy do wszystkich spinningistów o ostrożność i odpowiedni dobór sztucznych przynęt podczas połowu innych drapieżników.
Poniżej prezentujemy zdjęcie przypadkowo złowionej samicy przez Kol. Marka Wagnera, 17-go marca na Lubaczowskich wodach.
Tarło szczupaków pokrywa się w przyrodzie z kwitnieniem podbiału (Tussilago farfara).
W ubiegły weekend podczas połowu okoni koło “wideł” uderzył mi podobny szczupaczek. Wyglądał jak by go ktoś nadmuchał.