Bezpieczeństwo na lodzie!

Dla wielu wędkarzy połów ryb spod lodu jest najciekawszą i najskuteczniejszą metodą. Obeznani koledzy znają zapewne zasady bezpieczeństwa w czasie pobytu na lodzie, lecz dla przypomnienia warto zapoznać się z kilkoma ważnymi informacjami. W naszym gronie znajduje się również wielu młodych wędkarzy dla których wędkarstwo pod-lodowe jest często nowym doświadczeniem.

Podstawowe informacje obowiązujące przy połowach podlodowych:

 • nie wchodzimy na lód cieńszy, niż 10cm,
 • do podstawowego wyposażenia powinny należeć: linka asekuracyjna i kolce
 • najbezpieczniej jest zaopatrzyć się w specjalny kombinezon wypornościowy
 • staramy się nie łowić w pojedynkę,
 • jeżeli nie mamy linki asekuracyjnej, to powinniśmy mieć przy sobie sznurek zakończony woreczkiem z piaskiem o wadze ok. 200 gramów,
 • co kilka metrów opukujemy lód przed sobą.

Oto przybliżone wytrzymałości lodu (dotyczy tzw. lodu czarnego):

5 – 7 cm – utrzymuje pojedynczego człowieka, jednak chodzenie nie jest bezpieczne,
8 – 10 cm – utrzymuje dwóch ludzi stojących w jednym miejscu,
10 cm – minimalna grubość lodu, na którym można wędkować,
12 cm – bezpieczny do jazdy skuterami śnieżnymi, motorami i bojerami,
20 – 30 cm – utrzymuje samochody osobowe (nie polecam),
30 – 80 cm – utrzymuje samochody terenowe, vany i małe busy.

Należy też pamiętać, że:

Lód szary lub śniegolód może mieć niższą wytrzymałość nawet o 50% w stosunku do lodu czarnego. Lód czarny na wodach, gdzie występuje prąd może mieć mniejszą wytrzymałość nawet o 20%.
Nowy, świeży lód (najczęściej tzw. czarny lód) jest mocniejszy od starego lodu (najczęściej szary lód lub śniegolód).
Śnieg może izolować lód i wzmacniać jego wytrzymałość, jednocześnie może być niebezpieczny, ponieważ zasłania tzw. pęknięcia ciśnieniowe i inne miejsca z otwartą wodą.
Zaspy osłabiają narastanie lodu w miejscach ich występowania, wiosną zapoczątkowują powstawanie niebezpiecznych miejsc tzw. oparzelisk.
– Na jeziorach należy szczególnie uważać na pęknięcia ciśnieniowe (szczeliny), które powstają na skutek skoków temperatury. Pęknięcia ciśnieniowe co roku tworzą się zazwyczaj w tych samych miejscach, szczególnie tam gdzie na dnie istnieją jakieś przeszkody. Szklisty, przezroczysty lód wydaje się być bezpieczny, jednak sytuacja może ulec szybko zmianie, szczególnie wtedy kiedy pod lód przedostaje się powietrze. Również silny wiatr może spowodować, że lód pęknie tworząc szczelinę.
Ujścia ścieków, jako źródła cieplejszej wody, zamarzają tylko przy bardzo niskich temperaturach; mosty, budowane zwykle w przewężeniach, są miejscami, w których występują prądy wodne, a także spore ilości ciepła wydzielonego przez pojazdy; woda w ich pobliżu zamarza źle, a lód z reguły kryje w sobie niemiłe niespodzianki.
– Wiosną pod wpływem słońca i wiatru tafla lodu ‘szpilkuje‘, tzn. zwarta dotychczas krystaliczna struktura zaczyna dzielić się na pionowe, wąskie, długie kryształy tworząc luźno ułożone tzw szpilki – taki lód mimo swej znacznej grubości jest bardzo słaby i niebezpieczny.

Porady:

 • gdy zauważysz małoletnich bawiących się na lodzie, a warunki temu nie sprzyjają lub sądzisz, że są zagrożeni – reaguj!
 • jadąc na ryby zostaw komuś bliskiemu informację o miejscu wędkowania oraz o planowanym czasie powrotu do domu,
 • nie należy spożywać alkoholu, gdyż daje uczucie ciepła na chwilę, a tak naprawdę ciepło jeszcze szybciej ucieka z naszego organizmu, można natomiast wypić ciepłą herbatę lub bulion,
 • unikaj tzw. oparzelisk, czyli miejsc, w których lód jest dużo cieńszy, niż w innych miejscach, ze względu na cieplejszą wodę. Oparzeliska powstają w obecności podwodnych źródeł, ujść rzek i strumieni, prądów podwodnych. Poznasz je po ciemnym zabarwieniu lodu w ich okolicy, braku na nich śniegu lub po prostu po miejscowym braku pokrywy lodowej.
 • używając pierzchni (zwanej też piką czy brechą) zabezpiecz się przed jej utratą. Dowiąż sznurek do otworów w rączce narzędzia i umocuj go do nadgarstka.
 • dbaj o świder. Po wywierceniu otworu nie szarp wiertłem, a delikatnie je wyciągaj z otworu nieco nim obracając. Szarpiąc świder obluzujesz, stępisz lub połamiesz noże.

Dla przypomnienia:

Regulamin Polskiego Związku Wędkarskiego – § 5 – Łowienie ryb spod lodu.
5.1 Łowienie ryb spod lodu na przynętę sztuczną – inną niż mormyszka – dozwolone jest na jedną wędkę, a w przypadku połowu na przynętę naturalną lub mormyszkę na dwie wędki. Za mormyszkę uważa się przynętę, w postaci jednego korpusu – dowolnego kształtu i koloru, o długości nie większej niż 15mm, z wtopionym lub wlutowanym haczykiem o pojedynczym ostrzu.
5.2 Otwory w lodzie należy wykonywać o średnicy nie większej niż 20cm, a między nimi zachować odległość nie mniejszą niż 1m.
5.3 Zabrania się połowu ryb w porze nocnej, tj. od zmierzchu do świtu.
5.4 Złowione ryby, przeznaczone do zabrania należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu. Zabite ryby należy przechowywać w pojemnikach.
5.5 Przy wędkowaniu tą metodą wędkujący zobowiązany jest zachować minimalną odległość 10m od innych wędkujących.
5.6 Zabrania się stosować martwej i żywej ryby, jako przynęty.

Jedna myśl na temat “Bezpieczeństwo na lodzie!

 1. I see you don’t monetize lubaczow.pl, don’t waste your traffic, you can earn additional cash every month with new monetization method.
  This is the best adsense alternative for any type of website (they approve all sites),
  for more info simply search in gooogle: murgrabia’s tools

Dodaj komentarz

Nazwa *
E-mail *
Witryna internetowa

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.