Kalendarz brań 2024

Kalendarz brań to jeden z najbardziej przydatnych informatorów dla wędkarzy. Dzięki niemu wiedzą oni, kiedy i jakie ryby łowić. Jednocześnie przewidywanie brań bywa przyczyną wielu dyskusji i kontrowersji, wędkarze spierają się co do dat i gatunków ryb najlepszych do połowu w danej porze roku.

Pamiętajmy, że takie dane nigdy nie będą ścisłe, ale pewne daty brań można ustalić. Wystarczy trochę podstawowych informacji na ten temat, a także umiejętność dopasowania ich do aktualnej sytuacji na łowisku. Są dni, kiedy szanse na branie są znikome albo wręcz żadne. I są dni, kiedy wędzisko nam wprost szaleje. Powinieneś na przykład wiedzieć, że niskie ciśnienie ma niekorzystny wpływ na brania ryb, w przeciwieństwie do wysokiego. Podobnie jest z wiatrem. Najkorzystniejszy dla brania ryb jest wiatr z południa. Kalendarzowe i księżycowe określanie brań szczupaka oraz brania karpia…

Na sukcesy w łowisku możemy też liczyć przy wietrze z zachodu. Natomiast, jeśli wieje z północy lub ze wchodu z braniem nie będzie najlepiej. Chyba też już każdy wędkarz wie, że najlepiej łowić przed deszczem, w trakcie opadu lub bezpośrednio po nim.

W takim kalendarzyku wyróżniamy 10 etapów lub jak kto woli pór roku:

1. Okres przed tarłem
Ryby wędrują na swoje tarliska lub już są w ich pobliżu. Skupiają się w duże grupy i aktywnie żerują. Stwarza to korzystne warunki do wędkowania.

2. Tarło
Jest to dość krótki okres zaczynający się momencie, w którym woda osiągnie (w zależności od gatunku ryby) odpowiednią i w miarę stałą temperaturę. W tym okresie ryby prawie wcale nie żerują.

3. Okres po tarle
Długość tego okresu jest zmienna i zależy od oczywiście gatunku ryb, środowiska i klimatu oraz płci. Samce szybciej dochodzą do siebie w porównaniu do samic i zaczynają żerować wcześniej.

4. Okres poprzedzający lato
Ryby zaczynają coraz więcej żerować. Spowodowane to jest wyższą temperaturą wody oraz dostępnością pożywienia.

5. Szczyt letni
Dość krótki okres rozpoczynający się wraz z nadejściem pierwszych upalnych dni. Dostępność pokarmu nadzwyczaj pobudza ryby do aktywnego żerowania. Sprzyjające warunki do wędkowania.

6. Lato
Obfity rozwój roślinności i tzw. kwitnienia wody, a co za tym idzie jeszcze większą ilość pokarmu znacznie utrudnia wędkowanie. Wyższa temperatura wody a co za tym idzie mniej tlenu powoduje, że ryby są bardziej ospałe i oczywiście mniej zainteresowane naszymi przynętami.

7. Koniec lata
Temperatura wody staje się niższa. Ryby stają się znowu bardziej aktywne. W tym okresie możemy liczyć znowu na częstsze brania.

8. Wczesna jesień
Pierwsze chłodne noce powodują mocne ochłodzenie wód powierzchniowych które mieszają się z jeszcze dość mocno nagrzanymi głębszymi warstwami. W związku z tym tworzy się prawdziwe zamieszanie wśród ryb spowodowane zbyt dużymi wahaniami temperatury. W tym okresie panują niekorzystne warunki do wędkowania.

9. Okres zimnych wód
Występuje dwa razy w ciągu roku, wczesną wiosną i jesienią ryby znowu stają się aktywniejsze magazynując zapas energii na nadchodzącą zimę. Doskonały okres do wędkowania.

10. Zima
Wody pokrywają się lodem. Temperatura niska. Ryby wcale lub mało aktywne. Kto lubi ten wędkuje. Są tacy co w tym okresie łowią najwięcej ryb. Jeśli już decydujesz się na wędkowanie spod lodu, sprawdź jego grubość zanim nań wejdziesz. Kąpiel w zimnej wodzie bywa mało przyjemna.


W styczniu nie łowimy:
bolenia, brzany, brzany karpackiej, sandacza, świnki, szczupaka, troci jeziorowej, suma (z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi), certy (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia do morza), miętusa (z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi), pstrąga potokowego (w rzece Wiśle i jej dopływach od jej źródeł do ujścia rzeki San, w rzece San i jaj dopływach oraz rzece Odrze i jej dopływach od granicy państwowej z Republiką Czeską do ujścia rzeki Bystrzycy oraz w rzece Bystrzycy i jej dopływach), troci wędrownej (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia), łososia (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia).


W lutym nie łowimy: bolenia, brzany, brzany karpackiej, sandacza, szczupaka, świnki, suma (z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi), certy (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia), miętusa (z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi), troci wędrownej (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia), łososia (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia).


W marcu nie łowimy: bolenia, brzany, brzany karpackiej, głowacicy, lipienia, sandacza, szczupaka, suma, świnki, certy (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia), troci wędrownej (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia w piątki, soboty i niedziele), łososia (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia w piątki, soboty i niedziele).


W kwietniu nie łowimy: bolenia, brzany, brzany karpackiej, głowacicy, lipienia, sandacza, sapy, szczupaka, suma, świnki, certy (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia), troci wędrownej (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia w piątki, soboty i niedziele), łososia (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia w piątki, soboty i niedziele).


W maju nie łowimy: brzany, brzany karpackiej, głowacicy, lipienia, sandacza, sapy, suma, świnki do 15 maja, certy (z wyjątkiem w rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia), troci wędrownej (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia w piątki, soboty i niedziele), łososia (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia w piątki, soboty i niedziele).


W czerwcu nie łowimy: brzany, brzany karpackiej, suma (z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi), certy (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia), świnki do 15 maja, troci wędrownej (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia w piątki, soboty i niedziele), łososia (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia w piątki, soboty i niedziele).


W lipcu nie łowimy: brzany karpackiej do 15 lipca, troci wędrownej (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia w piątki, soboty i niedziele), łososia (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia w piątki, soboty i niedziele).


W sierpniu nie łowimy: troci wędrownej (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia w piątki, soboty i niedziele), łososia (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele; w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia w piątki, soboty i niedziele).


We wrześniu nie łowimy: pstrąga potokowego, troci jeziorowej, certy (w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia), troci wędrownej (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele), łososia (w rzece Wiśle i jej dopływach powyżej zapory we Włocławku w czwartki, piątki, soboty i niedziele).


W październiku nie łowimy: pstrąga potokowego, siei od 15 października, troci jeziorowej, certy (w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia), troci wędrownej (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia), łososia (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia).


W listopadzie nie łowimy: pstrąga potokowego, siei, troci jeziorowej, certy (w rzece Wiśle od zapory we Włocławku do jej ujścia), suma (z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi), troci wędrownej (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia), łososia (z wyjątkiem rzeki Wisły od zapory we Włocławku do jej ujścia).


W grudniu nie łowimy: pstrąga potokowego, łososia, siei, troci jeziorowej, troci wędrownej, miętusa (z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi), suma (z wyjątkiem rzeki Odry od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi).